Kiedyś domena wyłącznie dużych firm, choćby z uwagi na rozległość i uciążliwość procedury due diligence, dzisiaj transakcje realizowane są przez wiele mniejszy firm prawniczych.
Transakcje – rola prawnika
Punktem wyjścia dobrze przeprowadzanej transakcji kapitałowej jest analiza finansowa i prawnik niewiele ma tu do powiedzenia, choć na pewno ma obowiązek rozumieć, do czego transakcja zmierza i kiedy jest opłacalna. Potem transakcja to już kwestia inteligencji i organizacji. I poświęcenia.
Transakcja polega na tym, że w jej trakcie prawnik nią zarządzający nie powinien zajmować się żadnymi innymi sprawami równolegle, ponieważ nieustannie występuje konieczność doraźnych interwencji i zmian, a żaden powtarzalny schemat nie nadaje się w pełni do zastosowania.
Transakcja wymaga także elementarnej wiedzy ze wszystkich niemal dziedzin prawa co także oznacza, iż wymaga wiedzy o tym, czego się nie wie. To oznacza także umiejętność współpracy z doradcami.
Restrukturyzacja czyli podobieństwo
Restrukturyzacja to oczywiście formalnie rzecz biorąc zupełnie odmienna usługa od strony stosowanego prawa. W rzeczywistości wymaga bardzo zbliżonych kompetencji do tych, których wymaga transakcja kapitałowa.
O ile dobrego prawnictwa nie sposób nauczyć się w trybie akademickim – to już na pewno nie sposób nauczyć się w formalny sposób przeprowadzania procesów transakcyjnych czy restrukturyzacyjnych. W zasadzie też nie ma tu bardzo dobrej literatury, ponieważ procesy te w bardzo ograniczony stopniu nadają się do generalizacji. Kompetencja w tym zakresie jest przede wszystkim sumą zebranych doświadczeń i przemyśleń prawnika. Dodajmy – odpowiednio twórczego i mądrego prawnika. Ci prawnicy, którzy zarządzają transakcjami z całą pewnością należą do elity prawniczych doradców prawnych.
Co łączy spójnie obie specjalizacji to przede wszystkim to, że odnoszą się one bezpośrednio do całości biznesu.
Praktyką doradztwa transakcyjnego i restrukturyzacyjnego zarządza w Kancelarii dr adw. Karolina Kocemba.