Alternatywny Newsletter Prawniczy

Państwo obnażone

Procent społeczeństwa zainteresowanego szczepieniem jest jednym z najważniejszych wskaźników cywilizacyjnego rozwoju społeczeństwa. Oczywiście, najważniejszym testem jest frekwencja wyborcza.

Edukacja wyroków

Na łamach Rzeczpospolitej od paru miesięcy omawiam wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej poświęcone problematyce dyskryminacji w zatrudnieniu. W tym miejscu nie chodzi mi o samą treść wyroków, myślenie sądu o swoim miejscu i znaczeniu, lecz o proste rozwiązania powiedziałbym technologiczne i praktyczne związane z tymi wyrokami.

Własność jako fundament

Przy okazji zmian kodeksu postępowania administracyjnego, które między innymi, mają zablokować w Polsce realizację prawa własności pojawiła się z pozoru logiczna teza, iż żaden system nie może akceptować niepewności w zakresie stanu własności przez tak wiele lat.

Profani w świątyni

Piszę o sądach bez niechęci, lecz z troską i wiarą. Prawnik prywatny nie będzie ważny, jeżeli nie będą ważne sądy. Kilka rozwiązań w tej kwestii wydaje się być tu absolutnie niezbędnych i oczywistych. Warto o tym mówić już dzisiaj, kiedy ich wprowadzenie w życie jest niemożliwe. Ważne rzeczy biorą się z otwartego myślenia, a na myślenie nie jest nigdy za wcześnie.

Kierunkowskaz i empatia (3)

W poprzednim odcinku moich rozważań (które można nazwać socjo-prawnymi) wywiodłem, że kultura prawna poszczególnych społeczeństw powinna być oceniana na tej podstawie, w jakim stopniu prawo przestrzegane jest ze strachu przed karą i odpowiedzialnością, a w jakim zaś –z przekonania że to prawo służy pożytkowi nas wszystkich.

Lewactwo w togach

Spójrzcie na Wasze domowe biblioteki i pomyślcie, kim byście byli, gdybyście przeczytali wszystkie te książki, które macie na półkach. A przecież –jak zapewne wiecie –tych książek jest przecież jeszcze dużo, dużo więcej. Taka cokolwiek inspirująca,cokolwiek przygnębiająca refleksja towarzyszy mi od dzieciństwa. Teraz przenoszę ją na wykonywany zawód, czyli na zawód adwokata.

Franki

Chciałbym coś mądrego powiedzieć w sprawie franków, ale nie jestem w stanie. A już zwłaszcza gdy w sporze naprzeciwko siebie stanęli Ewa Łętowska i Leszek Balcerowicz, czyli dwie osoby tak ważne, że niewiele bym wymienił ważniejszych dla kształtu mojego myślenia społecznego. W ogóle, dla całego mnie, jakim jestem. Różnica między myśleniem lewicowym i liberalnym jest tak samo nie do pogodzenia, jak między myśleniem liberalnym i konserwatywnym.

Unia

Dawno temu, czyli krótko przed wejściem Polski do Unii byłem na imprezie międzynarodowej sieci prawniczej, do której należałem. Pamiętam, jak pewien Fin, nazywał się Henrik Hastö, intensywnie uprzedzał mnie, co oznacza wejście jego kraju Unii dla prawnika. Wierzyłem mu, kiwałem głową, ale raczej bez przekonania.

Linkedin i prawnicy

Po prawdzie, wśród mediów społecznościowych dla prawników jako tako nadaje się tylko Linkedin. Prawnik występujący na facebooku może sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Profesjonalista sam powinien sobie odpowiedzieć na pytanie czy korzystałbym z pomocy innego profesjonalisty, gdybym go znalazł na facebooku, nie mówiąc już o Instagramie, i dowiedział się o jego czterech rudych kotach.

Perspektywa (lewego) kierunkowskazu (2)

Pewnie wielu ludzi zadaje sobie pytanie, dlaczego przestrzegamy przepisy prawa. W każdym razie, powinniśmy sobie takie pytanie zadawać, odpowiedź na nie jest źródłem ważnej informacji o nas, określa nasze miejsce w społecznej hierarchii sensów.

Strasbourg

Dwa wielkie sądy europejskie, Europejski Trybunał Praw Człowieka w z siedzibą w Strasburgu i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu są dla wielu Europejczyków ostatnią nadzieją, dotyczy to zwłaszcza społeczeństw i narodów poranionych i narażonych na autorytarystów z minionych epok u władzy.

Perspektywa (lewego) kierunkowskazu

Jak należy badać stosunek społeczeństwa do prawa? W deklaracjach, ankietach, wywiadach? Nie, nie, nie. Stosunek do prawa, czy też w ogólności do regulacyjnych mechanizmów społeczeństwa należy badać w działaniu. Czyli w mechanicznych, powtarzalnych, nieintencjonalnych aktach, w owym systemie pierwszym według typologii Kahnemana i Tversky’ego.

Pierwsza rada

My, prawnicy żyjemy z sądu, znamy się na prawie sądowym i teoretycznie powinniśmy namawiać naszych klientów na sąd, kiedy to konieczne.

Dostojny Dagon czyli fundusze unijne

Kluczowe elementy infrastruktury dotacyjnej są zdumiewająco niedoregulowane. Radzimy uważać.

To, że dotacje unijne zmieniły Polskę, to niewątpliwe. To, że dotacje unijne są oparte na dojrzałych aktach prawnych Unii samej, to równie niewątpliwe. To, że dotacje trzeba niekiedy zwracać -o tym przedsiębiorca dowiaduje się w najbardziej niespodziewany sposób. Bierzemy taką umowę na dotację unijne. Umowa jest gruba.

Łódka Bols naszych czasów

Technologia pozwala reklamować się firmom sprzedającym produkty, których reklamować w zasadzie nie wolno. Istotą rozwiązania jest stworzenie dodatkowego wymogu dla zapoznania się z reklamowanym produktem.

Alternatywny Newsletter Prawniczy

Na czym polega alternatywność tego newslettera?