Książki

0

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – instrukcja obsługi, red. Michał Tomczak. wydawnictwo ODDK, wydania 2002, 2005, 2008

To była pierwsza książka prawników Kancelarii W 2001 roku wszedł w życie kodeks spółek handlowych, ustawa najważniejsza w naszym zawodowym życiu a komentarze nie ukazywały się z dnia na dzień. Zaproponowaliśmy kilka tekstów “Rzeczpospolitej”, skończyło się na 83 artykułach o rozmiarach, których nikt już dzisiaj nie akceptuje.

Książkę wydało pierwszy raz w 2002 roku wydawnictwo ODDK z Sopotu. Potem było jeszcze kilka wydań, bo książka była potrzebna. Nasz firmowy dopisek “Instrukcja obsługi” jawnie przyznawał, że to nie ma być naukowe dzieło. Mieliśmy wszyscy z tego wielką frajdę, bo były to jeszcze czasy, gdy pisanie książek robiło na ludziach wrażenie.

Zabezpieczenie wierzytelności w obrocie gospodarczyminstrukcja obsługi, Marcin Danilewicz, Marcin Jaworski, Michał Stanis, wydawnictwo ODDK 2006.

Wtedy – w 2006 roku – brakowało takich opracowań, wszyscy korzystali z książek Izabeli Heropolitańskiej sprzed kilkunastu lat, w międzyczasie pojawiały się w biznesie nowe zabezpieczenia. Książka wynikała z realnych potrzeb naszych klientów – w ogóle niczego nie napisaliśmy z pobudek czysto teoretycznych.

Unikalność tego opracowania polegała na tym, że stworzyło ją trzech kolegów – utalentowanych prawników Kancelarii (wszyscy robią dzisiaj ciekawe rzeczy), zaś wśród autorów nie pojawia się nazwisko partnerów. Prawda jest jednak taka, że merytoryczne bezpieczeństwo takich opracowań uzyskiwaliśmy dzięki temu, że opracowanie wnikliwie zczytała (takie powszechne słowo, słownik dalej na czerowono) Karolina Kocemba.

Połączenie spółek kapitałowych – instrukcja obsługi – Katarzyna Bielat, Agnieszka Bieńko, Wioletta Januszczyk, Jakub Salwa, Michał Tomczak, wydawnictwo ODDK 2009

Kancelaria w różnych okresach swojego istnienia realizowała sporo transakcji kapitałowych. Angażowali się w nie także prawnicy, który na co dzień zajmowali się innymi sprawami. Ta książka powstała na przełomie pierwszej i drugiej dekady. Przyjemnością jest śledzenie zawodowych karier wszystkich autorów tego opracowania: Kasia Bielat jest znakomitym prawnikiem od nieruchomości, Wiola Januszczyk klasykiem prawa własności intelektualnej, Agnieszka Bieńko uznanym inhousem a Kuba Salwa – on jeden nadal zajmuje się w dużej mierze transakcjami, do czego miał naturalny talent.

Spółka komandytowa Wehikuł podatkowy i bezpieczeństwo – instrukcja obsługi, red. Michał Tomczak, wydawnictwo ODDK 2010

Spółka komandytowa jako forma prawna działalności miała swój najlepszy czas, potem trochę gorszy, ale nadal niezły, a wkrótce (2020) być może, okaże się być niepotrzebna. Tak to jest, gdy wybór biznesowych konstrukcji motywowany jest wyłącznie przepisami podatkowymi.

No cóż, my tego świata nie naprawimy, przynajmniej pod tym względem. Wykorzystując zdobyte dzięki naszym klientom doświadczenia oraz wpisując się w koniunkturę stworzyliśmy opracowanie, które nie ukrywało swojego głównego przesłania. Wśród autorów tamtejszy, utalentowany skład Kancelarii: Kasia Bielat, Inga Dołowy, Wiola Januszczyk, Dominika Latwiec (Chara), Marta Mianowska i Kuba Salwa. I, rzecz jasna, jako inspirator, Michał Tomczak.

Due Diligence – Karolina Kocemba, Dominika Latawiec-Chara, Michał Tomczak, LexisNexis 2011

Po wielu latach prowadzenia transakcji zauważyliśmy, że nie ma w Polsce żadnej książki na temat procedury audytu spółki czyli due diligence. Oczywiście, metodologia dd należy do własneog know-how każdej firmy prawniczej i nie ma tu standaryzacji. Książka jest zatem bardziej opisem własnym praktyk tutejszej Kancelarii niż systematycznym wykładem. Razem z partnerami Spółki książkę napisała Dominika Latawiec-Chara, znakomicie utalentowana prawniczka która pracowała w Firmie w latach 2009-2017.

Przekształcenie spółek handlowych – instrukcja obsługi, red. Michał Tomczak, wydawnictwo ODDK, 2013.

Opracowanie na temat przekształcenia spółek należało do serii książek napisanych w Kancelarii na tle doświadczeń z używaniem prawa handlowego. Przekształcenie jest, prawdę mówiąc, najprostszą z operacji. Opracowania na temat podziału nie nigdy nie napisaliśmy, bo też nie mieliśmy wielu okazji do realizacji tego ćwiczenia.

Wśród autorów prawnicy, którzy pracowali w Kancelarii na początku drugiej dekady: Kuba Salwa, Wiola Januszczyk, Asia Ostojska, Marta Mianowska, Dominika Latawiec. Choć wspólne pisanie książek przy jednoczesnej presji bieżącej pracy jest trudnym wyzwaniem, dzisiaj wspominamy te przedsięwzięcia z niemałym sentymentem.

Obowiązki informacyjne spółek publicznych, Karolina Kocemba, Rafał Filip Szymański, LexisNexis 2013.

Karolina Kocemba, jak to ona, rozwinęła samodzielnie dogłębną praktykę spółek giełdowych w okresie, gdy miały one swój wielki czas. W tym okresie okazało się, że zięć jednego z naszych klientów, właściciela kwitnącego biznesu giełdowego, czyli Rafał Szymański pisze doktorat u Aleksandra Chłopeckiego, klasyka tematu. Taka była geneza tego pionierskiego w tamtym czasie opracowania. Temat nie urósł zapewne do zasłużonych rozmiarów z prostej przyczyny, że mianowicie zmarniała giełda sama.

Sprzedaż udziałów lub akcji – modelowa umowa Share Purchase Agreement; Karolina Kocemba, Jakub Salwa, Michał Tomczak, LexisNexis 2014

To była śmiała idea, choć zapewne Kancelaria nie była tą, która przeprowadzała najwięcej transakcji. Natomiast na pewno towarzyszyła nam refleksja na temat różnych, powtarzalnych i wysoce konwencjonalnych rozwiązań, towarzyszących modelowi transakcji, który całemu światu narzucili Anglosasi (dobrze zrobili, żeby była jasność).

Ten model, podstawowa nazwa kolokwialna to SPA (es-pi-ej) nazywany jest różnie, modelem londyńskim lub modelem ICC. Faktem jest, że obiektywnie istnieje tu daleko posunięta standaryzacja rozwiązań, której prawnicy nie uczestniczący w transakcjach nie mogą się nadziwić.

Wraz partnerami Spółki książkę stworzył Kuba Salwa, utalentowany prawnik transakcyjny, który wkrótce potem opuścić Kancelarię.

Akta cywilne dla aplikantów, Karolina Kocemba, Wolters Kluwer 2015

Imponujące dzieło edukacyjne, w którym przebija się cała cywilistyczna doniosłość Karoliny Kocemby, doktora, adwokatki i partnerki Kancelarii. Choć, prawdziwie jest powiedzieć, że przy opracowaniu kazusów pracowała spora grupa prawników Kancelarii. Przy okazji mogliśmy się przyjrzeć, na co ich stać, bo kazusy wymagały rozwiązania takiego, jakiego oczekuje się od aplikantów.

Right or wrong ale to jest najlepiej sprzedająca się publikacja Kancelarii.

Zobowiązania Kazusy dla aplikantów, Karolina Koceba, Wolters Kluwer 2016

Udostępnij

O autorze

I am a lawyer with thirty years of experience, in my first professional life I was a journalist. But in my every life I am most attracted to curiosity, discovering new lands, and secondly - convincing people to do what is wise, good or beautiful. I will also let myself be convinced of these three things.

Zostaw Odpowiedź