Wiara w hierarchię

0

Kiedy słyszą o planach kolejnych zmian w sądach przeżywam zwątpienie, co do sensu zawodu prawnika, adwokata, doradcy prawnego. W sumie nasz zawód opiera się na hierarchii, na przekonaniu, że tam, na samym szczycie, w Sądzie Najwyższym są najmądrzejsi z nas.

Bez tego przekonania, że system jest oparty na kompetencji, a kompetencja wywodzi się z wolności i autonomii – trudno głosić z przekonaniem swoje prawnicze racje, gdy wiadomo, że nie można liczyć na ich weryfikację zgodną z jakościową hierarchią sądowego systemu.

Takie zmiany zagrażają nie tylko sądom, ale funkcjonowaniu prawa w każdym jego przejawie. Bo sądy istnieją nie tylko po to, żeby orzekać ale po to, by gwarantować jakość systemu.

Udostępnij

O autorze

I am a lawyer with thirty years of experience, in my first professional life I was a journalist. But in my every life I am most attracted to curiosity, discovering new lands, and secondly - convincing people to do what is wise, good or beautiful. I will also let myself be convinced of these three things.

Zostaw Odpowiedź