Z raportu ambasadora

0

W niezwykłej pieśni opisującej obraz Matejki „Rejtan” Jacek Kaczmarski używa – w ustach rosyjskiego ambasadora na dworze polskiego króla – określenia, które zapadło mi w pamięć na całe życie: autorytetu władza nie ma tu za grosz.

Wszystko, lub bardzo wiele tego, co dzieje się w Polsce od czasu pandemii jest pochodną tego właśnie stanu rzeczy, który z drobnymi zachwianiami, utrzymuje się tu od kilkuset lat.

Każdy polityk, który przejmuje w Polsce choćby część władzy powinien w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie: jak ten stan, choćby o milimetr, zmienić. Odpowiedzieć – także w sposób analityczny i naukowy.

Ta władza którą mamy teraz na pewno tego pytania sobie nie zadała. Antyinteligencki, populistyczny kurs, w którym chodzi tylko o głosy swoich może się sprawdzić w dacie wyborów, ale na pewno nie sprawdzi się w momencie, gdy trzeba coś zrobić naprawdę i gdy to naprawdę dotyczy całego społeczeństwa. Czyli na przykład zaszczepić Polaków na covid. W takim momencie ujawnia się cała nędza moralna i dysfunkcjonalność populizmu.

Niestety, ten moment nadszedł.

Udostępnij

O autorze

I am a lawyer with thirty years of experience, in my first professional life I was a journalist. But in my every life I am most attracted to curiosity, discovering new lands, and secondly - convincing people to do what is wise, good or beautiful. I will also let myself be convinced of these three things.

Zostaw Odpowiedź